1asig.ro
1asig.ro
federatia roaman de bowling
CFA Romania a lansat studiul ...

CFA Romania a lansat studiul ”Listarea la Bursa de Valori Bucuresti a unor pachete minoritare din companiile de stat”

Asociatia CFA Romania a lansat joi, 2 octombrie, studiul ”Listarea la Bursa de Valori Bucuresti a unor pachete minoritare din companiile de stat”. Totul a avut loc in cadrul unei conferinte de presa, organizata la Bursa de Valori Bucuresti (BVB).

”Documentul analizează principalele avantaje ale listării companiilor de stat, evidențiind totodată și posibilele riscuri asociate acestui process”, transmit reprezentantii asociatiei, intr-o postare pe retelele de socializare.

De la eveniment nu au lipsit invitatii de onoare, Alexandru PETRESCU, Președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), și Remus VULPESCU, Director general al Bursei de Valori București. 

Concret, autorii studiului sunt urmatorii membri ai CFA Romania:

-Dragos CABAT, CFA, MBA - Coordonator studiu, Membru în Consiliul Director

-Alexandra SMEDOIU, CFA - Vicepreședinte

-Irina RAILEAN, CFA - Membră a Asociației

-Adrian CODIRLASU, CFA, PhD - Președinte

-Razvan SZILAGYI, CFA - Membru al Asociației

-Cosmin PARASCHIV, CFA - Membru în Consiliul Director

-Liviu VIDRASCU, CFA - Membru al Asociației

-Contributor, Florentina ALMAJANU - Director General

”Lucrarea evidentiaza rolul strategic al listarii companiilor de stat la Bursa de Valori Bucuresti (BVB), cu accent special pe listarea de pachete minoritare. Listarea la BVB este o solutie echilibrata pentru atragerea de capital, cresterea transparentei si consolidarea guvernantei corporative, fara ca statul sa piarda controlul asupra companiilor-cheie.

Listarea unor participatii minoritare poate genera resurse financiare directe la buget, dar si beneficii structurale pe termen lung — cum ar fi profesionalizarea conducerii, eficientizarea activitatii companiilor de stat si stimularea pietei de capital autohtone. In plus, aceasta abordare poate contribui la diversificarea surselor de finantare publica fara recurgerea exclusiva la imprumuturi sau cresteri de taxe, intr-un moment in care presiunea fiscal-bugetara este semnificativa.

Scopul principal al unei societati comerciale este de a genera profit pentru actionari, in echilibru cu principiile de responsabilitate sociala si sustenabilitate. In felul acesta se obtine alinierea obiectivelor financiare ale actionarilor cu interesele tuturor partilor implicate, asigurand succesul pe termen lung si pastrarea competitivitatii companiei.

Acestea sunt ipotezele avute in vedere in cadrul studiului si in analiza intreprinderilor publice, in cazul carora, conform OUG nr. 109/2011 si HG nr. 693/2023, este urmarita maximizarea valorii pentru societate prin eficienta, rentabilitate si guvernanta corporativa responsabila, echilibrand profitul sustenabil cu beneficiile pentru stakeholder”, este o parte din ceea ce apare in studiul CFA Romania. Mai multe informatii despre acesta sunt pe site-ul de educatie financiara, generatiaindependenta.ro